Podnoszenie konkurencyjności na poziomie lokalnym i regionalnym aktualnie staje się podstawowym celem działań zarówno samorządowych władz administracyjnych, jak i zarządów podmiotów gospodarczych, instytucji, a także szerokich grup społecznych. Przyjmujemy, iż zespolenie tych ogniw wokół wspólnie przyjętych celów rozwojowych i wybór metod ich realizacji w znacznym stopniu może przyśpieszyć przebudowę struktur regionalnych i lokalnych, dostosowując je do nowych wyzwań cywilizacyjnych społeczeństwa informacyjnego.
Na rozwój społeczno-gospodarczy i kulturowy struktur regionalnych i lokalnych w coraz większym stopniu wpływać będą impulsy oraz bariery generowane zarówno przez uwarunkowania wewnętrzne, jak i impulsy i bariery wynikające ze współczesnych tendencji rozwoju społeczno-gospodarczo i kulturowego płynące z otoczenia światowego, europejskiego, a także krajowego.
Dalszy rozwój regionu rzeszowskiego oraz związanych z nim struktur subregionalnych, ponadlokalnych (powiatów) i lokalnych (miast, gmin), musi więc nawiązywać do:
- nasilającego się światowego procesu przemian cywilizacyjnych, prowadzących do kształtowania się społeczeństwa informacyjnego, w którym podstawowym czynnikiem rozwoju jest wiedza,
- nasilających się procesów integracji europejskiej,
- zakładanych kierunków przebudowy przestrzeni krajowej,
- uwarunkowań wewnątrz regionalnych, wynikających z różnego poziomu rozwoju społecznego, kulturowego i jakości zasobów przyrodniczych.
Należy zaznaczyć, iż region rzeszowski zajmuje szczególne miejsce w przestrzeni krajowej. Z jednej strony jest on elementem najsłabiej rozwiniętego południkowego układu pogranicza wschodniego (tzw. ściany wschodniej, obejmującej obszary województwa lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego) a z drugiej elementem układu równoleżnikowego, przyszłego pasma rozwoju, ciągnącego się wzdłuż planowanego ciągu transportowego – autostrady A-4.
Wychodząc z powyższych przesłanek oraz w nawiązaniu do dawnych tradycji samoorganizacji społeczeństwa lokalnego w różne formy działania, a także doświadczeń francuskich, zwłaszcza okolic Aube w Szampanii, podjęto działania na rzecz powołania Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego i Lokalnego „PROGRESS” w Dzierdziówce. Przyjęto, iż jego podstawowym zadaniem będzie gromadzenie i wzbogacanie wiedzy dotyczącej procesów kształtowania i tendencji rozwoju rzeszowskiego układu regionalnego, a także struktur lokalnych, w powiązaniu z ich otoczeniem oraz uwarunkowaniami wewnętrznymi. Zakładamy, że działania te są niezbędnym warunkiem do wytyczania racjonalnych kierunków rozwoju województwa, powiatów i gmin, a także przyczynią się do zwiększania zasobów intelektualnych społeczeństwa, szczególnie młodzieży oraz władz samorządowych i kadry zarządzającej różnorodnymi podmiotami gospodarczymi i instytucjami. Chcemy w ten sposób włączyć się w propagowanie i wdrażanie demokratycznych zasad uczestnictwa społeczeństwa w zarządzaniu układami samorządowymi, rozwijać zasady partnerstwa sektora publicznego, prywatnego i społecznego oraz krzewić ideę strategicznego myślenia o przyszłości: jednostki, rodziny, układu lokalnego czy regionalnego.